Javaslatok a VLB Adventi naptár használatához kórházi környezetben

Egy kórház vagy más egészségügyi intézmény nagyon jó keretet ad a VLB Adventi játékok elvégzéséhez, a közös ünnepi készülődéshez, kapcsolódáshoz: egyrészt segíthet mind a betegek, mind hozzátartozóik, mind az egészségügyi személyzet számára elérhetővé és élménnyé tenni az ünnepi hangolódást akkor is, ha az nem a megszokott és önfeledt keretek között zajlik, másrészt a körülmények lehetővé teszik mind egymás ösztönzését, mind pedig az élmények közös feldolgozását. A beszélgetés, kapcsolódás, apró napi feladatok és célok, az élmények közös megosztása segíthetnek csökkenteni a szorongást, javítani a hangulatot, elterelik a figyelmet és egy kis vidámságot csempésznek a mindennapokba.

A VLB adventi  játékok nagyon jól játszhatóak kisebbekkel, nagyobbakkal és felnőttekkel egyaránt, akár családtagok, akár barátok, akár betegtársak, akár pedig a személyzet bevonásával. A játékokhoz készítettünk egy segédanyagot is, amely tartalmaz néhány olyan javaslatot, feldolgozási szempontot, amelyek hasznosak lehetnek a végrehajtás során és a tapasztalatok átbeszéléséhez. A letölthető segédanyag minden játékhoz tartalmaz felsorolást az érintett társas-érzelmi-kommunikációs készségekről, valamint a feldolgozáshoz kérdéseket, témaköröket is javaslunk. A nyomtatható változat segítségével könnyen a résztvevők kezébe tudjuk adni a játékokat, napi rendszerességgel kihelyezhetjük őket egy faliújságra, vagy akár elrejthetjük őket egy adventi naptárban.

Érdemes azt is megfontolni, hogy a kórház egyben munkahely is, így az intézmény  dolgozói maguk is részt vehetnek a játékban. Ehhez a munkahelyi végrehajtáshoz javasolt szempontokat is érdemes figyelembe venni.

Beszélgessünk többet egymással, várjuk így a karácsonyt!

Néhány javaslat a végrehajtáshoz kórházi környezetben

  • Érdemes lehet a játékokat kis papírcsíkok formájában elérhetővé tenni. Ehhez a játékokat csak nyomtatni kell, majd egy ollóval szétvágni, és néhány mozdulattal a napi adventi kommunikációs játékok papíron is elérhetőek – de a játékok előre elrejthetők bármilyen olyan adventi naptárba is, amit mi magunk tölthetünk fel. A boltban vásárolható változatok mellett magunk is barkácsolhatunk ilyet, kis zoknik, kindertojásbelsők vagy gyufásdobozok segítségével.
  • A napi játékok elvégzésénél figyeljünk arra, hogy ezeket lehetőség szerint minél több mindenkivel játszák az érdeklődők, hogy ne csak mindig ugyanazokkal beszélgessenek, kapcsolódjanak, illetve, hogy akár új ismertségek, barátságok is születhessenek!
  • Ha megoldható, legyen olyan alkalom, amikor át lehet beszélni a résztvevőkkel a tapasztalatokat.
  • Lehetőség szerint igyekezzünk bevonni azokat is, akik ágyhoz, kórteremhez vannak kötve!
  • Egy-egy játék, ha különösen tetszik, nyugodtan elvégezhető többször is, akár több napon – míg a kevésbé szimpatikusak így kimaradhatnak.
  • A játékok elvégzése során mindenképp fontos odafigyelni az egyes betegek állapotára, képességeire, a higiéniára – ha szükséges, egy-egy játék ennek megfelelően módosítható. 
  • Nem kell nagy dolgokra, különleges vagy költséges megoldásokra gondolni a játékok elvégzése során, a lényeg a kapcsolódás, a közös készülődés, az ünnepre hangolódás. Ha szükséges, ennek a célnak a szem előtt tartásával apróbb módosításokat is nyugodtan alkalmazhatunk az egyes játékokban, a körülmények és ez elérhető eszközök fényében.