Az EESC hírlevelében is megjelent a VLB

Az EESC hírlevelében is hivatkoznak a VLB-re

Joó Kinga – az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EESC) magyar tagja – tolmácsolásában az EESC legfrissebb hírlevelében is szó esett a Velem Lehet Beszélgetni programról. A program említése nagy elismerés, és jól mutatja, hogy kezdeményezésünk európai szinten is figyelmet kap.

Velem Lehet Beszélgetni: a kommunikáció hatása a fiatalok mentális egészségére
 
A mentális egészséggel kapcsolatos problémák az európai serdülőkorúak körében egyre nagyobb aggodalomra adnak okot: a mentális zavarok legtöbbje már 14 éves kor előtt megjelenik. Európában majdnem minden ötödik fiatal mentális zavaroktól szenved, az összesített előfordulási arány 15,5%-os*. Az Európai Unióban az öngyilkosság a második leggyakoribb halálozási ok a 15-19 éves fiatalok körében, körülbelül minden hatodik halálesetért ez a halálnem felelős**. A viselkedésbeli problémák a gyerekek körében gyakran tükrözik a szülők pszichológiai problémáit, mivel a szülők mentális betegsége növeli a mentális zavar valószínűségét a gyermeknél***. Ezzel szemben a szülői érzelmi támogatás fontos meghatározója mind a gyermek szubjektív jólétének, mind az iskolai sikerességének****. Ahogy azt egyre több bizonyíték támasztja alá, a családok mellett az iskolák is kulcsszerepet játszanak a mentális egészség megőrzésében, a mentális zavarok megelőzésében és a problémák korai felismerésében*****.
 
A család és az iskola mellett a civil szervezetek is fontos szerepet játszanak a fiatalok mentális egészségének kezelésében azáltal, hogy erőforrásokat biztosítanak a megelőzés támogatásához. Számos szervezet működik együtt iskolákkal és különböző közösségekkel a mentálhigiénés programok megvalósításában.

A kommunikáció – és a kapcsolatok, amiket táplál – a mentális egészség egyik legfontosabb védő tényezői. A Velem Lehet Beszélgetni kezdeményezés****** jó példája egy új irányból való megközelítésnek a mentális egészség támogatásában, amely a személyes interakciókra összpontosít. A kezdeményezés interaktív játékokkal segíti a fiatalokat a kommunikációs készségek fejlesztésében, miközben a nyitottságra helyezi a hangsúlyt, valamint támogatja a kommunikáció-barát környezet kialakítását az iskolákban, hogy ezzel is csökkentse a szociális elszigetelődést és javítson a jóléten. Ez a közösségközpontú megközelítés képessé teszi a fiatalokat arra, hogy tegyenek a saját mentális egészségükért, miközben segíti a tágabb közösség ellenálló képességét is.

Az európai gyermekek és fiatalok mentális egészségbeli válsága cselekvésre szólít fel mindannyiunkat. A civil szervezetek nem csak az azonnali támogatás nyújtásában játszanak kulcsszerepet, hanem a hosszú távú változások hajtóerejei is a digitális műveltség előremozdításával, valós kapcsolatok kialakításának segítésével és rendszerszintű változások ösztönzésével. Mindezek ellenére a sikerük a tartós pénzbeli forrásoktól és az egyes területek közötti összefogástól függ. Jelentősebb anyagi támogatás nélkül fennáll a veszélye, hogy ezek az erőfeszítések elaprózódnak. A passzív szemlélődés ideje lejárt – sürgős, proaktív cselekvésre van szükség.

1. Springer Nature Link, A systematic review and meta-analysis on the prevalence of mental disorders among children and adolescents in Europe https://doi.org/10.1007/s00787-022-02131-2.
2. UNICEF, The state of children in the European Union 2024: Addressing the needs and rights of the EU’s youngest generation. https://www.unicef.org/eu/stories/state-children-european-union-2024.
3. Electronic Physician. The association between parental mental health and behavioural disorders in pre-school children https://www.ephysician.ir/index.php/browse-issues/2017/6/700-4497
4. OECD, Parental emotional support and adolescent well-being https://www.oecd.org/en/publications/parental-emotional-support-and-adolescent-well-being_2b7a2ac6-en.html.
5. European Commission, Framework for action on mental health and well-being https://health.ec.europa.eu/document/download/081c412b-ccb7-4b4f-bd29-c448b316ea57_en?filename=2016_framework_action_en.pdf.
6. Velem Lehet Beszélgetni, Végeken Egészséglélektani Alapítvány https://vegeken.hu/.