VLB a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége konferenciáján

VLB a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége konferenciáján

A lelki egészség világnapja alkalmából minden évben kétnapos konferenciát tart a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége, amelyre október közepén ismét sor került Balatonfüreden.
A rendezvényen a
European Alliance Against Depression (EAAD) nemzetközi hálózat magyarországi partnere, a Velem Lehet Beszélgetni kezdeményezés koordinátora, a Végeken Egészséglélektani Alapítvány is képviseltette magát.
A nyitóbeszédben
Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a fiatalok körében egyre több a mentális zavar, a szorongás, az étkezési probléma. Emlékeztetett arra is, hogy a tárca a lelki egészséget támogató roadshow-t indít október közepén Ajkán, Ózdon, Dombóváron és Balassagyarmaton, amelyen a Végeken Egészséglélektani Alapítvány által felkarolt Velem Lehet Beszélgetni program is jelen lesz.

Bóka István, Balatonfüred polgármestere nehéz, de felemelő munkának nevezte a telefonos lelkisegélyszolgálat munkatársainak tevékenységét.
Dudás Erika, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének elnöke elmondta, hogy az 1970 óta működő szervezet alapelve az anonimitás, az önkéntesség és a titoktartás, céljuk az öngyilkosság megelőzése, a krízisek kezelése és a mentálhigiénés prevenció. Kifejtette, hogy összesen 1700 óra ügyeletet tartanak hetente, 500 önkéntes dolgozik a szolgálatoknál, évente 200 ezer hívást fogadnak, 27 tagszolgálat működik a Kárpát-medencében, közülük hét a határon túl.
Prof. Dr. Rihmer Zoltán Széchenyi-díjas pszichiáter a lelki egészség, depresszió és öngyilkossági összefüggéseit elemezte.
Kovács Katalin Tünde szociológus a European Alliance Against Depression (EAAD) működését és a nemeztközi szervezet munkáját mutatta be és elemezte fontosságát.

Székely András, a Végeken Egészséglélektani Alapítvány elnöke és Győri-Dani Dóra pszichológus bemutatták a Velem Lehet Beszélgetni kezdeményezést és részletezték a személyes kapcsolódás, a beszélgetés lelki egészséggel való összefüggéseit. Székely András elmondta, hogy az alapítvány az EAAD hazai képviselője. Felhívta a figyelmet, hogy a két munka által képviselt terület szorosan összefügg, hiszen a depresszió megelőzésen sokat segít az egyedüllét érzetének javítása, amelyet személyes beszélgetéssekkel, kapcsolódni tudással lehet javítani. A hallgatóság pedig aktív résztvevője lett az előadásnak: maguk is kipróbálhattak néhány VLB-feladatot.

A résztvevők további előadásokat hallgathattak a lelki egészség témakörében. Az előadásokkal párhuzamosan közelebbről is megismerkedhettek több kivonult szervezet munkájával. A Velem Lehet Beszélgetni standjánál is számos érdeklődő megfordult, sokan ismerkedtek meg kezdeményezésünkkel és vittek magukkal szakmai anyagokat a reményeink szerinti közös munkához.